Pamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.
Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...
- Úvod
- NAŠE ČLÁNKY
- Esenciální tuky ve výživě psů
Slovo "tuk" nahání dnešním lidem strach. Ale tak jako téměř se vším, tuky jsou pro tělíčko lidí i jejich psích miláčků nepostradatelné. Ovšem ne všechny tuky jsou si rovny!
Většinu tuků, které tělo potřebuje, si dokáže vyrobit samo. Existují však tuky, kde to tak není a dostávají je jak lidé tak psi ze stravy. To jsou ty známé esenciální mastné kyseliny a kdo by dnes nezaslechl slova omega 3 nebo omega 6!
Tyto mastné kyseliny hrají důležitou roli při funkci celého těla, ale hlavně při fungování mozku. Při správných koncentracích a poměrech funguje v tělě vše jak má. Naruší-li se ale tato rovnáváha, vzniká základ pro řadu nemocí. Proč se dnes hovoří o výskytu depresivních stavů dokonce i u psů? Může za to skutečně jen hektický život po boku člověka? Může to mít i fyziologický důvod, stejně jako řada jiných zdravotních obtíží našich psů.
Nepodařilo se mi najít žádnou studii, která by studovala ideální poměr omega 3 a omega 6 u psů. Existují takové pro lidi. A uvážíme-li, že pes se přidal k člověku mimo jiné i proto, že měli podobné složení jídelníčku a tak se mohl pes živit zbytky potravy člověka, můžeme s určitou tolerancí aplikovat tato čísla i na psy. Minimálně víme, že omega kyseliny jsou esenciálními i pro ně. A poměr omega 6 a omega 3 se během vývoje člověka dostal z poměru 1 : 1 až na dnešních 16 : 1. Příjem tuků je tak výrazně vychýlený ve prospěch omega 6. Jak k této nerovnováze došlo?
Abychom našli odpověď na tuto otázku, je potřeba vědět, kde se berou omega 3 a omega 6 v potravě. Každé zvíře, které sní některý z rostlinných zdrojů omega kyselin tyto tuky absorbuje. Takže například zvěřina má vysoký obsah omega 3, protože spásá trávy a listy. Stejně tak mnoho druhů ryb, které se živí řasami. Omega 6 jsou na druhou stranu obsaženy hlavně v semench rostlin. Zdrojem těchto tuků jsou také ořechy a zrní, což jsou technicky vzato také semena.
Jen málo divokých zvířat se živí semeny. Naši předkové a také jejich psi sice konzumovali hodně omega 6 ve své stravě ze semen a ořechů, zároveň ale neměli problém získat dostatek omega 3 z masa ulovených volně žijících zvířat, ryb a některých dalších rostlinných zdrojů.
Se zavedením zemědělství se však situace začala pozvolna měnit a rovnováha mastných kyselin se začala narušovat. Postupně ve stravě začaly převažovat potraviny obsahující zrní. Příjem omega 6 tak prudce stoupl. Nejradikálnější vzestup ale nastal ve dvacátém století s nástupem průmyslu. Ne že by populace cíleně konzumovala více omega 6 tuků, ale došlo také k industrializaci zemědělství. Tradiční farmářství ustoupilo efektivnější produkci potravin. Jednou z největších změn byl přechod od spásání travin a listů dobytkem na pastvinách k jejich ustájení a krmení zrním (to umožnilo výrazné snížení ceny zrnin v důsledku technického pokroku). Tato praxe v krmení nejen dobytka, ale i drůbeže, prasat či ryb, způsobila, že jejich maso přestalo být zdrojem omega 3 tuků, ale zdrojem omega 6. A aby toho nebylo dost, současně významně vzrostla produkce olejů ze semen (slunečnicový, řepkový, sojový...).
Dá se tedy říct, že my i naši psi téměř doslova plaveme v moři omega 6 tuků, neboť ty se nacházejí ve veškerém našem jídle. A to si vybírá daň nejen u lidí, ale také u psů, které krmíme obdobně jako sami sebe.
K nastolení rovnováhy (nebo alespoň snížení velkého nepoměru) vedou dvě cesty:
- zvýšení příjmu omega 3
- omezení příjmu omega 6
Doplnění omega 3 tuků.
Omega 3 tuky jsou tři typy lišící se délkou molekuly: dlouhé (DHA), střední (EPA) a krátké (ALA).
DHA (kyselina dokosahexaenová) má velké zastoupení v mozku. Při jejím nedostatku membrána nervovýh buněk tuhne a je méně ohebná. To má za následek zhoršení přenosu signálů.
EPA ( kyselina eikosapentaenová) se naopak v mozku vyskutuje poměrně málo, ale dokáže se rychle přemisťovat dovnitř neuronů a ven a tím pomáhá mozkovým chemickým přenašečům jako serotonim a dopamin. Je také klíčový stavební kámen mnoha protizánětlivých hormonů.
ALA (kyselina alfa-linoleová) pomáhá normalizovat srdeční rytmus.
V přírodních zdrojích se vyskytuje DHA a EPA v poměru 1 : 2 a tak to bude pravděpodobně i nejlepší poměr pro potravní doplňky, pokud se rozhodnete k doplnění omega 3 pomocí nich. Pro psa o váze asi 20 kg je potřeba kapsle obsahující 125 mg DHA a 250 mg EPA denně. Ovšem pozor! Omega 3 tuk a kyslík se nekamarádí.A v těle kolují některé škodlivé formy kyslíku, které jsou roznášeny volnými radikály a ty mohou omega 3 v rybím tuku poškodit ihned poté, co se dostanou do krevního řečiště. Naštěstí ale máme také antioxidanty (například vitamín C), které umí molekuly omega 3 ochránit. Psi si umí vitamín C na rozdíl od člověka syntetizovat. Ale je hodně pravděpodobné, že v případě nerovnováhy nebo narušené imunity ho nemusí být dost, proto je dobré semtam vitamín C doplnit i psům.
A ještě je nutné se zmínit o jedné vyjimce mezi omega 6 kyselinami. Výše jsme uvedli, že je potřeba omezit příjem omega 6. Ale existuje jedna omega 6 kyselina - GLA (gama-linolenová). Ta je stavebním kamenem pro tuky, které se chovají podobně jako omega 3 a mají protizánětllivý účinek. A pokud používáme doplňky stravy obsahující velké množství EPA, může organizmus následně snížit produkci právě GLA a důsledkem jejího nedostaku pak je prudká zánětlivá reakce. Takže pozor! Je prospěšné mírně doplnit také GLA (cca 2-5 mg týdně). GLA se přirozeně vyskytuje v ovesných vločkách (pozor ne v instatntních). Jedna miska vařených ovesných vloček týdně zcela postačí. Další možností doplnění GLA je pupalkový olej. Potravním doplňkům se raději vyhneme. Jsou určeny pro lidi a obsahují GLA ve velké koncentraci a pro psa příliš velkou dávku.
Omezení příjmu omega 6
Omezením příjmu omega 6 se na zlepšení zdravotního stavu projeví až po několika měsících, neboť se udržuje v organismu po dlouhou dobu.
- preferujte hovězí z pastvin
- držte se masa z drůbeže a ryb, které byly krmeny rostlinnou stravou
- domácí vajíčka místo kupovaných, ketré pocházejí od slepic krmených směsmi s převahou zrnin
- z rostlinných olejů preferujte olivový a kokosový - ty jsou z ovoce a ne ze semen, přirozeně tak obsahují lepší poměr omega 3 a 6
- použijte máslo od krav z pastvy, nepoužívejte ztužené oleje na přípravu vařeného jídla pro psy
- velké množství omega 6 je také v oleji ostropestřcovém, zvažte jeho použití
- pokud už se rozhodnete pro komerční stravu, určitě vybírejte tu "grain free"
- pro přílohy preferujte jáhly (pšeno) nebo pohanku, které mají velmi malý obsah omega 6