Pamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.
Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...
- Úvod
- NAŠE ČLÁNKY
- Kompostování psích exkrementů
Máte-li psa, máte hovínka. Máte-li víc psů,máte také víc hovínek. A pak si možná položite tu nerudovskou otázku: Co s nimi?
A tak vás taky jednoho dne napadne, že je to vlastně bilogický materiál.
Vzhledem k tomu, že exkrementy mohou obsahovat různé původce chorob či vajíčka parazitů, je nutné zajistit při kompostování takovýchto materiálů teplotu nad 65°C po dobu nejméně 6 dnů. To podle našich zkušeností nelze zajistit na většině běžných domácích kompostů, zvláště ne v zimě. Avšak v letních měsících na dostatečně velkém, provlhčeném kompostu zakrytým folií to nebyl problém. Pro jistotu teplotu měříme. Psí exkrementy vkládáme na kompost jednou týdně a pro jistotu ještě rýčem vyhloubíme do kompostu uprostřed díru a vložíme je tam.
Lze také použít kompostovatelné sáčky. Kompostovatelné sáčky na psí exkrementy nelze kombinovat se systémem psích toalet Doggie Dooley. Narušily by proces rozkladu.Naplněné sáčky stačí v kompostu zahrnout nebo proložit organickou hmotou (kompostem), aby docházelo k rychlejšímu rozpadu obalů. Pokud zůstanou sáčky na povrchu kompostu, rozkladný proces se zbrzdí (rozkládá se nejprve jen ta část, která leží na kompostu).
Další možností je vykopat jámu, opatřit ji víkem a exkrementy i se sáčkem (rozložitelným biologicky) do jámy vhazovat. Dojde k postupnému rozkladu. Jáma by měla být umístěná jinde než jsou zeleninové záhonky. U květinových záhonů být může. Samozřejmě myslete také na stromy. Ne že by jim jáma nějak zásadně vadila, ale kořeny mohou prorůstat do vaší jámy. V letních měsících však taková jáma může docela zapáchat. Tak co teď?
Můžeme prozkoumat internet. Brzy zjistíme, že v Čechách se nad tím nikdo moc nezamýšlí. Většinou se jen nadává na lidi, co po svém psovi neuklízejí na veřejných prostranstvích. Ale na vlastní zahradě? To vám prostě nikdo neporadí. Budete-li ale ve svém surfování po internetu dost důslední, zjistíte, že ve světě se tento problém docela řeší. Možná proto, že někde mají docela vysoké pokuty za psí výkaly vhozené do poplenic...
Našli jsme ale i docela seriózní weby, jako třeba "Kanadského úřadu městského zemědělství" projekt City Farmer, který ve svých Urban Agricalture Notes pro "městské farmáře" uvádí hned dva návody, jak si ekologicky poradit:
První z nich patří Sharon Slack. Ta před 15 lety vykopala na skrytém místě své zahrady jámu a postupně ji plní psími hovínky. Pro urychlení rozkladu a zamezení zápachu jednou týdně dávku zasype "urychlovačem rozkladu". Dobré je také přidávat ostatní bioodpad ze zelené zahrady (zelené rostliny, trocha hlíny..). Jak sama podotýká, její jáma není ideální vzhledem k písčité půdě, na které se nachází. Zcela jistě by bylo lepší mít pevné stěny, aby se hovínka rozkládala delší dobu. Čas od času jámu z rozloženými exkrementy vyprázdní a poradí si s tím stejně, jako z kvalitním hnojivem - použije při přesazování keřů nebo ke hnojení stromů. |
Dno popelnice vyřežeme. Pokud máme příliš písčitou a propustnou zeminu, do dna jen vyřežeme větší žlábky. | Samotný City Farmer uvádí jednoduchý způsob, jak vyrobit takový psí kompostér z běžné plastové popelnice.
|
Pak už jen stačí vsadit barel/popelnici do jámy...
zasypat dokola hlínou, přiklopit víko a okolo vysadit třeba macešky :o)
A můžeme začít používat. Postupně plníme psím trusem a tak jednou za týden přidáme aktivátor rozkladu. V principu lze použít běžný aktivátor do septiků, který je k dostání v drogeriích nebo zahrádkářských potřebách. Můžeme ale použít i speciální pro psy, třeba ten z našeho obchodu - Waste Terminator. Pak přilijte asi litr až dva vody a rozkladný proces může začít. Enzymy ve Waste Terminátoru začínají být aktivní po 20 - 30 minutách. Další dávku po té úplně první vkládejte asi za 48 hodin, další pak už můžete dávat denně. Trus se rozloží na vodu a humus, který zůstává na dně nádoby. Ten tak jednou ročně (podle počtu psů) můžete vybrat a použít jako hnojivo v okrasné zahradě. K větší dokonalosti bychom to mohli přivést ještě tak, že bychom mohli naučit psi zvednout výko a udělat bobek přímo do záchodku...Ale možná bychom museli ještě řešit problém se psími pány, aby deklík vraceli zpátky :o)))
Pokud se nechcete trápit s výrobou kompostéru, lze si koupit už hotové systémy. U nás je také k dostání systém psích záchodků Doggie Dooley.