Společná hraPamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.


 

Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...

  1. Úvod
  2. NAŠE ČLÁNKY
  3. Jak je to s klíšťaty?
Jak je to s klíšťaty?

Hledáte-li nářadí na vytahovaní klíšťat a ošetření psa, hledejte v sekci antiparazitika

klíště obecnéDospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují v trávě vysoké od dvaceti centimetrů do jednoho metru na stoncích, popř. na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy trpělivě čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, to se okamžitě reflexivně přichytí a zakotví se pomocí ozubeného hypostomu v kůži. Proces sání trvá jeden až dva týdny. Klíště dokáže hladovět i déle než jeden rok.

Dospělci a nymfy mají 4 páry končetin, larvy mají pouze tři páry.Na chodidlech předních nohou se nachází tzv. Hallerův orgán, umožňující detekci CO2 – klíště díky němu dokáže vyslídit svou oběť.

Dospělí samci již nepřijímají potravu – jen vyhledávají zvíře, na kterém najdou samici k páření. Samice pak naklade do půdy 1000–3000 vajíček. Šestinohé larvy hned hledají drobná zvířata (ještěrky, ptáky) a několik dní na nich sají. Potom se promění v osminohé nymfy a sají na další oběti. Po druhém cyklu po přijímání potravy dospějí. Za příznivých okolností trvá vývoj klíštěte jeden až dva roky.

Klíšťata vyskytující se v České republice musí obvykle vystřídat tři vývojová stádia klíštětehostitele, než se promění v dospělého jedince. Délka vývojového cyklu klíštěte závisí na konkrétních podmínkách, pohybuje se v rozmezí jednoho až čtyř let. Protože během léta se klíšťata většinou „převlékají“ z jednoho vývojového stadia do druhého, nacházíme jich nejvíce přisátých během jara a na podzim.

Klíšťata známá pro nejčastější onemocnění infekcí je skupina Ixodes. Skupina se skládá z mnoha klíšťat, ale ty největší obavy vyvolávyjí Ixodes scapolarius, Ixodes pacificus, Ixodes Damini, a Ixodes ricionoiuse.

vývojový cyklus klíštěte

Přestože  počet druhů klíšťat je na stovky, existuje relativně málo klíšťat, které sají na lidech a domácích zvířatech. Zatímco většina klíšťat se omezuje ve výběru hostitele, jiní sají na téměř jakémkoli dostupném hostiteli. Klíště, který se krmí na vybrané skupině hostitele, bude roznášet infekčních agens v rámci této skupiny. Nicméně, pokud je klíště neselektivní, může přenášet původce chorob z jedné hostitelské skupiny do druhé. Tato neselektivní klíšťata představují největší hrozbu infekce u člověka i u psa.


Klíšťata obecně se nerodí s patogenními činiteli, ale získávají je při různých sáních. Předávají pak onemocnění na jiná zvířata a lidstvo během následujících sání. Infekce ze zvířecího hostitele na člověka se nazývá zoonosise. Lymská borelióza
, babiosa, erlichiosa a tularémie jsou příklady takových chorob.

Výzkum provedený na Ohio State University ukazuje, že přenos nemoci (Lymská borelioza) začíná přibližně 24 hodin po přisátí klíštěte. Delší čas sání znamená větší potenciál pro infekci. Jiné nemoci se mohou lišit v čase, kdy dojde k přenosu infekce.

lopatka na vytahování klíšťatVytahování klíštěte:

Stavba hypostomu je taková, že je důležité táhnout klíště směrem nahoru. Je také důležité nestisknout klíště při vytahování, protože tím se dostává částečně krev z klíštěte (třeba již infikovaná), zpět do rány a jejího okolí. Proto jsou vyvinuty nejrůznější vytahovátka na klíšťata, která mají klíště podebrat a potom vytáhnout. Některá klíšťata se drží skutečně pevně a některé druhy produkují i jakýsi sekret, který doslova přilepí klíště na místě. Pak si můžete pomoci kýváním ze strany na stranu. Někdo doporučuje krouživý pohyb, ale nejnovětší poznatky ukazují, že je to zbytečné, nicméně možné.

Podaří-li se vám vytáhnout klíště celé a zabránit jeho následné dehydrataci (udržovat v uzavřeném sáčku), lze z něj zjistit, zda je klíště infikované. Toto vyšetření se dělá většinou jen u lidí, ale je možné i u psa :o)

Nejčastější onemocnění u psů je Lymská borelióza. Onemocnění se vyskytuje u řady savců a ptáků. U psů se lymská borrelióza nejčastěji projevuje akutním či subakutním zánětem kloubů. U pejska tak pozorujeme kulhání, bolestivost a otok kloubů, horečku, apatii a nechutenství. Epizody mohou samovolně odeznít a vracet se po několika týdnech či měsících. Pro člověka typické chronické artritidy a onemocnění centrálního nervového systému jsou u psů vzácné a nezávisí na délce infekce. Rovněž typické kožní změny, jaké pozorujeme u lidí, se u psů neobjevují.

Klinické příznaky se u psů i koček objevují za 2-5 měsíců po přisátí infikovaného klíštěte. K přenosu infekce je nutné, aby klíště bylo přisáté na kůži minimálně 24 hod. Během této doby dochází k namnožení bakterií a jejich přestupu do slinných žláz klíštěte. Při sání krve se borrelióza ve slinách dostává do organismu zvířete, kde se množí a napadá jednotlivé orgány.

výskyt borelie v ČRBorrelie jsou citlivé k poměrně širokému spektru antibiotik. Odpověď na léčbu bývá velmi rychlá. Bakterie však bohužel disponují schopností skrytě přežívat v ogranismu. Je proto nutné podávat antibiotika po dobu alespoň 4 týdnů. I poté však nelze zaručit usmrcení všech borrelií v organismu

Onemocnění se tak často vrací. Odezva na opakovanou léčbu je dobrá. Pes tak však bohužel zůstává trvalým zdrojem infekce pro své okolí. Tím není myšleno, že by mohlo dojít k přenosu infekce ze psa na jeho majitele. Žádný z výzkumů neprokázal riziko přenosu infekce močí či slinami psa. Jde o to, že pes může být zdrojem nákazy pro klíšťata a krevsající hmyz, který s ním přijde do kontaktu. U psů s prodělanou borreliózou bychom proto měli důsledně dbát na aplikaci antiparazitárních přípravků.

Jsou nějaká plemena psů citlivější k nákaze borreliózou?

V Americe, ale i v Evropě, byly zjištěny určité náznaky plemenné predispozice k onemocnění borreliózou. Týká se to plemen zlatý retrívr, bernský salašnický pes a německý ovčák.

Další onemocnění přenášená klíšťaty

Tato onemocnění se v České republice u psů a koček vyskytují vzácně, příp. nebyl dosud přenos na našem území prokázán. Rozhodně bychom však na ně měli pamatovat při cestování se psy a kočkami, zejména do jižních oblastí.

Onemocnění

U koho se vyskytuje

Kde hrozí riziko nakažení

Původce

Projevy

Klíšťová encefalitida

U psa vzácně, člověk

Střední a východní Evropa

Virus z čeledi Flaviviridae

Meningoencefalitida Nervové příznaky

Ehrlichióza

(Tropická pancytopenie)

Pes

Tropy a subtropy

Jižní Evropa

Bakterie

Ehrlichia canis

Napadá bílé krvinky

Snížení počtu krevních destiček, krvácivost, deprese, horečka, hubnutí, sekundární infekce, anémie

Rickettsióza

(Horečka Skalnatých hor)

Člověk, pes

Severní a Střední Amerika

Bakterie

Rickettsia rickettsii

Napadá buňky výstelky kapilár, žil a tepen

Horečka, otoky končetin, krvácení na sliznicích a kůži, nervové příznaky, úhyn

Q horečka

Člověk, skot, ovce, kozy, vzácně kočka a pes

Téměř celosvětově, ve Střední Evropě minimálně

Bakterie Coxiella burnetii

U psů a koček většinou mírný průběh

Vzácně horečka, bronchopneumonie, letargie, nechutenství

Hemobartonelóza

(Infekční anémie koček)

Kočka,

vzácněji pes

Celosvětově

 

Chlamydie Haemobarttonella felis a Haemobartonella canis

Parazitují na povrchu červených krvinek

Anémie a horečka

Tularémie

Hlodavci a zajíci, člověk,

vzácně psi a kočky

Evropa, Asie, Severní Amerika

Bakterie Francisella tularensis

U hlodavců, zajíců a člověka akutní krvácivá septikémie nebo chronická infekce s tvorbou podkožních abscesů

U psů a koček většinou mírný průběh

 

Babezióza

Pes, kočka

Tropy, subtropy, Jižní Evropa

Prazité z rodu Babesia

Napadají červené krvinky

Horečka, anémie, ikterus, v chron. případech chřadnutí, sekundární infekce, dušnost, nervové příznaky

U koček mírnější průběh

Cytauxzoonóza

(Theilerióza)

Kočka

Severní Amerika

Cytauxzoon (Theileria) felis

Závažná infekce

Během tkáňové fáze napadají bílé krvinky, poté v krevní fázi červené krvinky

Anorexie, teplota, deprese,postupně anémie, dehydratace, ikterus, hypotermie a úhyn

Hepatozoonóza

Pes, kočka

Tropy, subtropy, Jižní Evropa, USA, Indie, Izrael

Parazité rodu Hepatozoon

Napadají bílé krvinky a transportují se tak do orgánů, které poškozují

Horečka, anémie, hubnutí, zvětšení mízních uzlin a sleziny, bolestivost svalů, kulhání

[CNW:Counter]
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz