Pamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.
Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...
- Úvod
- NAŠE ČLÁNKY
- Obrovská síla v klíčcích
Síla rostliny nebo třeba celého stromu je skryta v malém semínku. Procesem klíčení se začíná uvolňovat a nastává velká spousta změn.
Proces klíčení vytváří :
- vitamín C, ale také přináší mnohé užitečné změny ve složení zrna a semínek.
- Naklíčení zvyšuje obsah vitamínů B, obzvlášť vitamínu B2, B5 a B6.
- Velmi se zvyšuje karoten- někdy 8 krát.
- Důležitější ale je, že naklíčení neutralizuje kyselinu fytovou, látku přítomnou v otrubách všeho obilí, která brání vstřebávání vápníku, magnézia, železa, mědi a zinku.
- Klíčení také neutralizuje všechny inhibitory enzymů přítomné ve všech semínkách. Tyto inhibitory mohou neutralizovat naše vlastní cenné enzymy v trávicím traktu.
- Složité cukry zodpovědné za střevní plyn se během klíčení štěpí a část škrobu se přeměňuje na cukr.
- Klíčení deaktivuje aflatoxiny, silné karcinogeny nacházející se v zrní.
- Konečně řada enzymů, které pomáhají trávení, se během naklíčování vytváří.
Naklíčená semínka by měla být pravidelnou složkou stravy a mohou se používat různými způsoby- přidané do granulek, do vařené stravy i jako součást BARFování. V souvislosti s BARFem musíme přesto varovat před přemírou konzumace syrových naklíčených semen, jelikož syrové klíčky obsahují nepříjemné látky, které chrání měkké výhonky před sežráním zvířaty.Tyto látky se vařením neutralizují. Naklíčená semínka by se měla obvykle jíst mírně podušená nebo se přidat do jídla s vařenou zeleninou.
Jak nakličovat?
Není nutné žádné speciální zařízení k transformaci obilí a semínek na klíčky- pouze sklenice na zavařování s širokým hrdlem s kruhem ze sítě proti komárům na okno, který pasuje ke sklenici místo víčka (cedníček, upevníme ho třeba gumou, pokud si ho děláme podomácku. Existují také komerčně vyráběné nakličovací misky, láhve ( několik set korun) nebo automatické nakličovače (ale tady už počítejte s investicí několik tisíc).
Způsob klíčení všech druhů obilí a semínek je stejný – pouze potřebný čas k úplnému dokončení naklíčení se liší s velikostí a vlastnosti semínka.
- Naplňte jen zavařovací sklenici z 1/3 jakýmkoliv zrním nebo semínkem.
- Přidejte filtrovanou vodu až úplně nahoru a přišroubujte vršek s vloženým kukátkem.
- Nechejte semínka namočená přes noc a vylijte vodu.
- Dobře semínka propláchněte- můžete to udělat, aniž byste oddělávali vršek.
- Převraťte sklenici a nechte ji nakloněnou, aby mohla voda odtékat a vzduch cirkulovat.
- Semínka by se měla proplachovat po několika hodinách nebo aspoň dvakrát denně.
- Za jeden až 4 dny budou klíčky hotovy.
- Chcete-li obohatit klíčky i o cenný chlorofyl, nechte poslední den klíčit na světle.
- Dobře propláchněte, vytřepejte přebytečnou vlhkost a vyměňte vloženou kukátkovou část s pevnou části víčka.
- Klíčky uchovejte v lednici.
Co se týče psů:
- často se můžete dočíst, že ořechy do jídla psům nemají smysl, netráví je. Skutečně suché celé ořechy dané do stravy jsou zpravidla vyloučeny beze změny stolicí. Ale namáčené ořechy jsou jiná kapitola! Ořechy se máčí ve slané vodě. Proč? Sůl pomáhá aktivovat enzymy, které deaktivují inhibitory (zpomalovače) enzymů. U obilí je to tak, že se namáčí v kyselém roztoku, aby se zbavilo kyseliny fytové. Ořechy neobsahují moc kyseliny fytové, zato obsahují velká množství inhibitorů enzymů. Tato metoda napodobuje způsob domorodých národů Střední Ameriky, kteří si takto namáčeli ořechy a semínka – namáčeli je v mořské vodě a poté je sušili.
- naklíčená semínka jsou velmi prospěšná v psí stravě - určitě jste u svého psa viděli každé jaro jak náruživě okusijí mladé výhonky třeba obilí. V principu všechno, co je vhodné z naklíčených semínek pro člověka, je vhodné i pro psa, až na pár malých vyjímek. Rostlinná strava obecně je pro psy hůře stravitelná, protože jejich trávicí proces je poněkud kratší než lidský a nestačí tak některé složky rostlin ztrávit. To se ale mění procesem naklíčení nebo fermentace - semínka či rostliny se tak stanou velmi dobře stravitelnými, protože mají aktivovány spoustu enzymů, které už v dospělé rostlině nejsou.
Co je vhodné k nakličování?
Na internetu lze nalézt tabulku ke klíčení a namáčení semen a ořechů (ne všechno, co je na obrázku, se nakličuje, je to přehledová tabulka).
- Téměř každé zrno či semínko se dá nakličovat – pšenice, ječmen, suché fazole, semínka ředkvičky, semínka cibule, chia semínka (šalvěj hispánská, někdy se jim říká lidově „semínka běžců“, nabobtnáním se velice zvětší), cizrna a mandle. Křehká semena dýně a slunečnice také krásně klíčí.
- Loupaná semínka by se měla kupovat jen v těsně uzavřeném balení, ne z otevřených nádob, aby se minimalizovala oxidace.
Semínka nevhodná k nakličování:
- Mezi semínka, která není snadné naklíčit, patří lněná semínka, která jsou příliš mucilagenní (slizotvorná) na to, aby se dala dobře propláchnout.
- Ovesná zrna, která nenaklíčí, pokud byla oddělena od své vnější slupky.
- Semínka, která byla ozářena, jako ta, která se prodávají jako koření, nenaklíčí.
- Ořechy, jako jsou pekanové a vlašské, které se vyjmuly ze skořápky, se nedají naklíčit, ale namáčení přes noc v teplé osolené přefiltrované vodě neutralizuje inhibitory klíčení.
- Loupané mandle a arašídy často vyklíčí,pokud jejich slupka byla odstraněna mechanickými prostředky a ne postupy, mezi které patří vaření či pražení.
Je pouze jedno semínko, které nedoporučujeme k nakličování pro psy ani pro lidi(nebo v jakékoliv podobě) a to je kupodivu vojtěška (Někdy se používá název alfafa.) Po fazolích mungo je vojtěška další variantou klíčku, který se ujal ve světě zdravých potravin. Bohužel to vypadá, že všechna chvála, jaká se snesla na výhonek vojtěšky, byla nerozvážná. Testy ukázaly, že klíčky vojtěšky inhibují imunitní systém a mohou přispívat k zánětlivé artritidě a k lupu. Semínka vojtěšky obsahují aminokyselinu zvanou kanavanin, která může být jedovatá pro člověka i zvířata, pokud se pozře ve větším množství. Avšak kanavanin se nenachází ve zralých rostlinách vojtěšky, jak se zdá, během růstu je metabolizován. Takže použití například fermentované vojtěšky je zcela jistě na místě.
A pak ještě nutno zmínit jedno semínko (nebo semínka, chcete-li), a to sice cibule všeho druhu včetně porku. Cibule není zdravá pro psy vůbec a stěží by jim mohla prospět naklíčená semínka.
(čerpáno od Sally Fallonová a Mary G. Enigová, PhD.)