Společná hraPamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.


 

Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...

  1. Úvod
  2. NAŠE ČLÁNKY
  3. Pečeme pamlsky doma a zdravě
  4. Ořechová a semínková másla
Ořechová másla - dobře stravitelná varianta ořechů

Ořechové (semínkové) máslo je pro psy mnohem stravitelnější, než ořechy (semínka) samotné. Často v kuchařkách pro psy se uvádí, že ořechy nejsou pro psy vhodné. Nejspíš to pramení ze zkušenosti, že dáte-li psovi ořechy celé, vyloučí se část ořechů trávicím traktem neztrávená. To je ale dáno tím, že psí trávicí systém je "rychlý" (např. mají kratší střeva) a celé ořechy prostě nestihne ztrávit. Přesto ořechy mají spoustu užitečných součástí a psi je přirozeně milují. Ve formě ořechové másla pak mohou plně využít všechny živiny.

Vždy ale použijte neslazené a nesolené, nejlépe také pokud možno z nepražených ořechů. Výjimku budou tvořit jen arašídová másla, která se dělají z pražených arašídů. Důvod je ryze praktický - teprve pražením získávají arašídy svou lahodnou arašídovou chuť.

Ořechová másla můžete koupit také v obchodech se zdravou nebo sportovní výživou. Prodávají se buď hladká (důkladně vymixovaná do hladka) nebo tzv. crunched , kde jsou malé kousky ořechů.

Do naší nabídky jsme zařadily především ty druhy ořechových másel, která máme vyzkoušená, že nedělají psům problémy a jsou dobře přijímány (jinými slovy jim chutnají :o)) Pravděpodobně mohou dostat i třeba kešu nebo pistáciová másla, u těch si ale nejsme jisti a tak je nenabízíme.

Každopádně doporučujeme nedávat psovi dlouhodobě jen jeden druh másla, ale střídat je. I tak si uvědomte, že to je jen potravní doplněk, ne hlavní součást stravy.

Velmi dobře se nám ořechová másla osvědčila jako energetický doplněk pro

  • starší psy
  • psy v rekonvalescenci
  • nebo při sportovní zátěži na doplnění energie a cenných mastných kyselin.

Ořechové máslo si můžete vyrobit také doma. Máte-li smoothie mixér nebo podobně výkonný mixér, rozmixujete prostě mandle na hladkou kaši. Tu uchovávejte v ledničce, ne však dlouho!

Arašídové máslo

Arašídové másloArašídy doporučujeme zejména kvůli jejich poměru ceny a kvality. Mají výborné nutriční vlastnosti i přes svoji nízkou cenu. Samozřejmě se vlastně nejedená o ořechy, ale o luštěninu, ale svými nutričními hodnotami velmi cenné (u lidí existuje na arašídy alergie, u psů je velmi vzácná)

Burské oříšky neboli arašídy jsou plody podzemnice olejné, pocházející z jižní Afriky, Argentiny a USA. Podzemnice olejná je keřík vysoký asi 70 centimetrů, na konci větvičky má květ a po opýlení se větvička navrtá ho půdy, kde v zemi dozraje v jedno až třísemenný nepukavý lusk. Čerstvé lusky chutnají podobně jako fazole, chuť burákům dodá teprve jejich pražení. Pak teprve vznikna lahůdka, na které si rádi pochutnáme.

Burské oříšky mají vysoký obsah sacharidů, tuků, proteinů, vitaminy skupiny B, C, E a cenné minerální látky jako vápník, hořčík a draslík. Patří k potravinám s nejvyšší koncentrací výživných látek rostlinného původu a navíc neobsahují cholesterol. Jejich kalorická hodnota je ovšem vysoká, 100 g obsahuje 567 kcal, proto je třeba konzumovat je s mírou. Jelikož skoro polovinu obsahu tvoří tuky.

Na trhu je k dostání i arašídový olej, který se hodí na smažení, protože se přepaluje až při velmi vysokých teplotách.

Slunečnicové máslo.

Slunečnicové máslo je dalším zástupcem másla, které není ořechové ale semínkové. Másla z olejnatých semen se dělají velice dobře.

Slunečnicová semínka jsou

  • dobrým zdrojem esenciální kyseliny linoleové
  • vhodná při onemocněních kůže a osvědčila se také při nemocech látkové přeměny, cukrovce, nemocech jater a žlučníku. Představují vynikající zdroj vlákniny, proteinů, vitaminu E a vitaminů řady B, plus minerálů, jako je draslík, hořčík, železo, fosfor, selen, vápník a zinek.
  • Kromě toho obsahují slunečnicová semínka fytosteroly, které přispívají ke snižování hladiny krevního cholesterolu. Z výše zmíněných důvodů se slunečnicová semínka doporučují při léčbě nemocí srdce a cév.

Mandlové máslo

Mandlové máslo vzniká šetrným mletím mandlí. Díky vysokému množství vitamínu E, hořčíku, vápníku a železa je považováno za velice zdravou náhradu másla klasického. Mezi potravinami rostlinného původu patří mandle k jedněm z nejbohatších na proteiny.

Mandlové máslo

Mandlové máslo je pochoutka, která chrání  před rozvojem srdečních a cévních onemocnění. Více než polovinu hmotnosti mandlí tvoří tuky. Skládají se především z mononenasycených (34 %) a polynenasycených (11 %) mastných kyselin, hlavně kyseliny linolové, která v nervové soustavě plní důležitou funkci. Navzdory tomu, že mandle jsou bohaté na tuky, nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi, ale naopak ji snižují. Je to dáno vyváženým poměrem mastných kyselin a vysokým obsahem vitaminu E, který má výrazný antioxidační účinek. Mandle jsou zásadité. Jejich konzumace pomáhají udržovat Ph rovnováhu v organizmu, který bývá zatěžován nadměrným konzumováním kyselé stravy.

Mandle jsou ideální pro březí feny, protože obsahují velké množství minerálů potřebných pro vývoj plodu. Je také dokázáno, že podporují tvorbu mléka. Odborníci na zdravou výživu doporučují konzumovat mandle i se slupkou. Ačkoliv o slupce mandle panuje mýtus, že jsou škodlivé, těžko stravitelné nebo že obsahují kyanovodík ve skutečnosti to však není vědecky podloženo. Doporučuje se proto konzumovat mandle i se slupkou, protože obsahují vlákninu a antioxidanty.

[CNW:Counter]
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz