Společná hraPamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.


 

Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...

  1. Úvod
  2. K VÝCHOVĚ A VÝCVIKU
  3. Klikáním na postroj :o)
Nácvik používání postroje pomocí klikru

Put a treat on the harnesss and click the dog for eating the treat off the harness.

Dejte pamlsek na postroj (volně ležící na zemi před psem) a klikejte psovi za to, že si ho vezme.

Now click your dog for sniffing the harness.

Nyní klikejte psovi za to, že si přičichne k postroji (dotkne se nosem postroje). Pes to dělá přirozeně, protože tam předtím měl pamlsek. Účel cvičení je, že pes zjistí, že je dobré dotýkat se toho postroje.

If your dog knows nose targeting you can ask him to target the harness.

Zná-li váš pes targeting nosem, můžete mu prostě dát pokyn k dotyku postroje. I když váš pes targeting nosem nezná, nepropadejte beznaději, lze to naučit i bez toho.
V principu targeting nosem se snadno učí tak, že v ruce máte pamlsek, který psovi dáváte. Pak tam pamlsek není, ale pes se dotýká vaší ruky přirozeně proto, že zjišťuje, zda tam je. Ten okamžik klikáte a za něj dostává pes odměnu. Později už se záměrně dotýká vaší ruky, aby dostal odměnu. Ještě později to dělá na nějaký povel/pokyn. A máte targeting nosem :o)

Click or say "yep" for touching the dog on the areas of the harness will toouch.

Klikejte nebo říkejte "yep" při dotyku na místech, kde se bude dotýkat postroj.
Tady se autorka odvolává na nějaké "yep"...Co to zase má být?
Nic složitého v tom nehledejte. Je to vlastně totéž, co klik. Proto se tomuhle slovu také říká "marker" slovo nebo my používáme termín "klikrové" slovo.
Proč zavádíme klikrové slovo, když máme klikr? 
No pár důvodů by se našlo: třeba máte sklerozu jako já a občas klikr nemáte u sebe, když ho potřebujete; nebo váš pes patří k těm několika málo psům, kteří se kliku bojí...
Ale pozor! Nemúžete na vašeho psa vybalit vaše klikrové slovo, když ho nezná. I toto "slovo" ho musíte naučit tak, jak se musíte naučit používat klikr. I s tímto slovem udělejte napřed to, čemu se říká "nabíjení klikru": klikrové slovo - pamlsek,klikrové slovo - pamlsek, klikrové slovo - pamlsek,....Skoro každý pes rychle pochopí :o) 
Jaké slovo zvolit, aby bylo našim slovem "klikrovým"?
Jednoduše:

  • krátké (aby označilo okamžik, jednu činnost, ne dlouhý sled činností...)
  • výrazné
  • takové, které nevyslovujete mimoděk (například slovo "dobře" splňuje jakžtakž první dva body, ale málokdo je schopen ho kvůli tomu vyřadit z běžného slovníku. Uvědomte si, že pes ho registruje i tehdy, použijete-li ho v rozhovoru s někým jiným, prostě mu ze změti slov vypadne to, které zná...a najednou zjistí, že někdy něco znamená a někdy ne a je zmatený...a to nám práci zrovna neusnadní a my chceme, abychom ji měli tak snadnou, jak jen to je možné :o)

 Open and close the harness buckle and click and feed the dog as if the buckle was.  

Zavírejte a otvírejte přezku postroje, klikejte a dávejte pamlsky, když je přezka zacvaknutá. Toto cvičení má za účel potlačit citlivost psa na typický zvuk, který vydává přezka postroje při zacvaknutí. U některých psů vyvolává doslova paniku cvaknutí přezky na jejich těle. Tímto cvičením tomu předejdete.

Move the harness towards the dog and feed the dog through the harness.

Pohybujte postrojem směrem ke psovi a podávejte odměnu skrz postroj. Dávejte pozor, aby vám pes nesebral pamlsek mimo otvor postroje - důsledně hlídejte, aby pamlsek dostal jen přes postroj tak, jak je to na videu. Za pokusy obejit toto pravidlo nereagujte, psa nijak nenapomínejte ani neusměrňujte. Buďte trpěliví.

Don´t forget to say "yep" or click for removing the harness as well.

Nezapomínejte odměňovat psa a klikat nebo říkat "yep" také když postroj sundáváte.

If you don´t like luring with food you can use the touch cue.

Nemáte-li rádi navádění (lákání) jídlem, můžete také použít povel "touch" (viz targeting). Na videu vidíte, že pes je naučen na dotyk na prsty ruky.

Na závěr máte ukázáno, jak bude vypadat výsledek vašeho snažení. Pamatujte, že toto vám zabere nějaký čas, za pár minut trvání tohoto videa se to asi nestane... Někomu to bude trvat pár cvičení, někomu to zabere času víc, přece každý jsme jiný a každý máme jiného psa.

Slovo na závěr (volně přeloženo):

 Může se zdát, že je to spousta práce naučit psa, aby měl rád nasazování postroje. Ale nakonec zjistíte, že toto cvičení a všechna ta práce s citlivostí psa na dotyk vlastně přispěje k tomu, že všechna příští cvičení bude pes dělat s větším zápalem a nadšením. Pamatujte také na to, že pocit nejistoty psa při dotyku a manipulaci s jeho tělem bývá jeden z nejčastějších důvodů pokousání psem.

Nikdy se nesnažte ulehčovat si cvičení tím, že "chytíte psa do pasti" někde v rohu nebo ho budete mít na vodítku, aby se tomu nemohl vyhnout. Pes by měl cítit, že to je jeho volba a že kdykoliv MŮŽE uniknout, bude-li potřebovat. Pocit psa, že je v pasti, může nejen vyvolat kousnutí ze strachu, ale může také zmařit veškeré vaše usílí nebo dosáhnout naprostý opak - pes bude nasazování postroje nesnášet.

Není-li vašemu psovi příjemný hlasitý zvuk klikru při práci blízko jeho hlavy (uší), můžete:

  • obalit klikr novinami
  • přelepit jazýček klikru náplastí nebo izolepou (čím více vrstev, tím tišší zvuk klikr bude mít)
  • použít místo klikru "marker" či "klikrové" slovo
  • poprosit kamaráda, aby vám klikal kousek dál od psa
[CNW:Counter]
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz