Pamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.
Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...
- Úvod
- ROZVÍJÍME MYSL
- INTERAKTIVNÍ HRAČKY
INTERAKTIVNÍ HRAČKY
Pár tipů pro práci s "inteligentní" hračkou:
- Hračka je určena pro společnou zábavu psa a jeho majitele, nenechávejte tedy psa s hračkou samotného. Rozhodně to není hračka určená ke kousání.
- Hračku před hrou umístěte na místo, kde bude přístupná ze všech stran.
- Pro hru vytvořte klidnou, soustředěnou atmosféru. Je-li ve vaší domácnosti více jak jeden pes, nedovolte, aby se tomu "hráči" do práce pletli ostatní psi.
- U psího nováčka začněte něčím velmi jednoduchým, aby pes byl neustále motivovaný. Ze začátku přijde jen třeba aby hračku prozkoumal. Když zjistí, že to je "hra o jídlo", půjde všechno snáz. Abyste zvyšovali sebedůvěru psa, nikdy nepomáhejte psovi viditelně. Pokud mu to skutečně nejde a ztrácí motivaci, hračku schovejte a po nějaké době (stačí minutka či dvě) hračku zase psovi poskytněte tentokrát ve zjednodušenější podobě. Víc než velká pochvala je ujištění, že vy jste to přece věděli, že to dokáže :o)
- Nikdy s hračkou nepracujte moc dlouho. Ideální je vystihnout dobu, kdy to psa ještě moc baví a pořád by chtěl dolovat ty pamslky. Okamžik, kdy od hračky pes sám odchází a hledá si jinou zábavu, je příliš pozdní konec.
- Nikdy na psa netlačte a neprojevujte vůbec žádné známky netrpělivosti nebo despektu!
- Dobré je hru začínat i končit jednoznačným signálem. Začátek třeba "Hrej!", "Začni",.... Konec třeba "Stačí", "Dost", "Konec"... To vám umožní na začátku zvýšit motivaci slastným očekáváním a na konci pak skončit jasně a srozumitelně bez zbytečné frustrace. Samozřejmě za uposlechnutí závěrečného signálu si pes zaslouží také odměnu! U příliš divokých psů je dobré tyto signály naučit psa ještě předtím, než začnete podobné hry hrát. Usnadní vám to koneckonců život i v jiných oblastech soužití se psem.
- Každá chvíle ztrávená nad hračkou by měla končit dobrým pocitem.
Žádná "špatná" nebo "správná" cesta, jak si s hračkou hrát, není. Každý pes - stejně jako lidé - přistupuje k řešení problému svým vlastním způsobem. Nechejte zcela na rozhodnutí psa, jak bude postupovat. Někdo použije čumáček, někdo tlapky, někdo přepážky bude vytlačovat, jiný vytahovat, někdo bude vytahovat napřed spodní a pak vrchní, někdo naopak...
Jediné, co psovi nedovolte, je odnášení hračky pryč nebo kousání do hračky. Obojí je známkou frustrace a příliš náročnou výzvou.
Hračky jsme pro vás rozdělili do třech úrovní obtížnosti (po kliknutí na obrázek se dostanete k výběru hraček s daným stupněm obtížnosti). Pozn. naše rozdělení ne vždy souhlasí s rozdělením výrobce, protože často různí výrobci mají protichůdné dělení, ale naše zkušenosti s hračkami pro psy vedou k rozdělení do 3 úrovní podle níže uvedených kriterií