Pamatujte...
nejlepší dárek, jaký můžete svému psovi dát, je váš čas.
Koupili jste svému psovi inteligentní hračku a on ji už zná "jako své boty" a už ho to tak nebere? Nezoufejte! Hračka může ještě dobře posloužit i jiným domácím mazlíčkům...
- Úvod
- PEČEME PAMLSKY
- Allnature syrovátka - energetický nápoj 500g
Allnature syrovátka - energetický nápoj 500g

- Kompletní specifikace
- Allnature syrovátka - energetický nápoj 500gSklademKč 56,00Kč 48,70 bez DPH
Jak syrovátka vzniká a k čemu ji využíváme
Syrovátka vzniká při výrobě mléčných produktů tak, že se vysráží hlavní mléčná bílkovina kasein. Oddělením vytvořené sraženiny se získá žlutozelená tekutina, která se nazývá sladká syrovátka. Takový proces se uplatňuje například při výrobě tvarohů a sýrů. Barva syrovátky je způsobena obsahem vitamínů skupiny B – B1, B2, B6 B12. Z dalších vitamínů obsahuje ve významnějším množství vitamíny C a E a dále minerály hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek a další.
Průměrné výživové hodnoty ve 100 g výrobku:
Energetická hodnota: 1523 kJ/ 363 kcal
Bílkoviny: 12,7 g
Sacharidy: 75,8 g
Tuky: 0,5 g
Sladká syrovátka obsahuje vysoký podíl mléčného cukru laktozy ( disacharid složený z molekuly glukozy a galaktozy).
Laktóza je méně kariogenní než jiné mono- a di-sacharidy. Glykemický index laktózy je o 46 % nižší než glukózy. Laktóza zvyšuje absorpci minerálních látek. U psů, kteří snášejí laktózu, působí tato látka příznivě na objem stolice.
Je bohatá na syrovátkové bílkoviny– pro jejich obsah je nejvíce ceněna. Jsou to hlavně laktoglobulin a laktoalbumin, ale významnější je zvýšený obsah větvených aminokyselin BCAAs (valin, leucin, isoleucin), které hrají velkou roli při ochraně a budování svalů. Spíše než v játrech jsou metabolizovány ve svalech a ruší tak svalový katabolizmus během zátěže. To je důležité u dlouhodobé zátěže. Při dlouhotrvající zátěži může být energie dodána rozvětvenými aminokyselinami, a ty také působí proti štěpení svalových buněk a pro jejich syntézu v zotavovací fázi.
S věkem souvisí sarkopenie – předstupeň stavu, kdy se svalová hmota nahrazuje tukem. S tím souvisí funkční oslabení a výskyt zranění. To platí nejen pro příliš hubené psy, ale i pro seniory a psy s nadváhou a nedostatečným pohybem. Proto lze doporučit vyšší přísun bílkovin než je doporučená dávka (0,8 g/kg na den). Ukázalo se, že přívod syrovátkových bílkovin (15 g) má větší efekt než jen odpovídající množství aminokyselin (6,72 g). Po konzumaci 10 – 40 g syrovátky (nikoli izolátu - ten je zbaven mléčných cukrů) se sníží uvolňování inzulinu zatímco energii dodávají syrovátkové dextriny. Předchozí příjem syrovátky před zátěží příznivě působí na vyrovnanou hladinu glukózy v krvi.
Podívejte se pro podrobnější informace na článek Doplnění energie při zátěži
Syrovátku ze připravit dobře pomocí šejkru, který ji dobře rozmíchá v tekutině:
Z tryptofanu, který je ve značné míře obsažen v syrovátkových bílkovinách, především v alfa-laktalbuminu, vzniká hydroxylací a dekarboxylací neuropřenašeč serotonin. Pokusy na zvířatech i lidech ukázaly, že obohacením stravy o zdroje tryptofanu se dosáhne zlepšení kognitivní výkonnosti a kvality spánku. Nedostatek serotoninu souvisí s depresemi, úzkostmi a zvýšenou agresivitou.
Každá bílkovina v těle má svůj význam, např. jako enzym, hormon, imunitní faktor nebo vazebná bílkovina. Proto se jakýkoli nedostatek určité bílkoviny projeví zhoršením funkčnosti. Ve výživě je třeba dbát nejen na obsah bílkovin, ale i na jejich kvalitu. Nadměrné štěpení bílkovin vede k ovlivnění imunity, zvyšuje možnost infekce, zpomaluje hojení ran, přispívá k oslabení svalstva.
Rovnováha v komplexním střevním ekosystému rozhoduje o zdraví či nemoci.
Složky syrovátky mohou tuto rovnováhu ovlivnit několika způsoby:
- antimikrobiální, imunomodulační, antivirový, antikancerogenní účinek
- prebiotický účinek laktózy a syrovátkových bílkovin (ale nikoli kaseinu) na bifidobakterie a laktobacily.
Pokusy na zvířatech ukazují na ochranu žaludeční sliznice před poškozením indomethacinem nebo alkoholem, což je připisováno sulfhydrylovým skupinám v alfa-laktalbuminu, které stimulují syntézu glutathionu ve sliznici.
Syrovátka má příznivý vliv na tyto typy látkové výměny:
- termogenese je o 50 – 100 % vyšší než u pokrmu bohatého na sacharidy,
- hormonální vliv – syrovátkové bílkoviny zvyšují uvolňování cholecystokininu a patrně také inzulinotrofního peptidu závislého na glukóze, a tím zvyšují pocit sytosti (to však platí i např. pro bílkoviny sóji),
- Příznivý je vysoký podíl rozvětvených aminokyselin a cysteinu, které chrání libovou svalovinu v případě deficitu energie.
Kdy není syrovátka vhodným doplňkem?
- Vzhledem k vysokému obsahu mléčného cukru laktózy není sladká syrovátka vhodná pro psy s nesnášenlivostí tohoto cukru. Přechodné potíže s trávením laktózy se mohou vyskytnout při a po některých onemocněních – zánětech střev, delších průjmech, po léčbě antibiotiky a podobně.
- Také pro ty, kdo mají alergii na bílkovinu kravského mléka, může být syrovátka rizikovou potravinou.
- Opatrnost je potřeba také při některých nemocech ledvin, kdy je nutné omezovat množství bílkovin v jídelníčku.